یراق آلات

یراق آلات پنجره یو پی وی سی

به طور کلی به مکانیزم هایی که باعث باز و بسته شدن یک درب و یا چرخش بخش متحرک درب و پنجره ها حول یک محور شود با عنوان یراق یا یراق آلات شناخته می شوند. این نوع از یراق آلاتت عموما قطعاتی فلزی، پلاستیکی و یا تلفیقی از پلاستیک و فلز هستند که در کنار هم به سهولت در باز و بسته شدن آن کمک می کنند. حال این محصول می تواند کابینت آشپزخانه شما باشد یا درب و پنجره های ساختمان منزل و یا حتی درب پارکینگ یا  درب ورودی آپارتمان. ساده ترین مکانیزم یراق، لولاها و دستگیره ها هستند که به شکل­های گوناگون و متنوعی در زندگی ما وجود دارند. در درب و پنجره های یو پی وی سی نیز یراق آلات به شکل بسیار کامل و مستحکمی وجود دارد. همانطور که می دانیم یکی از مهمترین ویژگی های پنجره های دوجداره یو پی وی سی عایق بندی مناسب آنهاست که یکی از عوامل تاثیر گذار در میزان عایق بندی و امنیت این نوع از پنجره ها استفاده از یراق پیشرفته و خاص آنها است. در این مقاله سعی داریم به معرفی اجمالی یراق آلات کاربردی در پنجره دوجداره یو پی وی سی و همچنین قطعات یا اجزای تشکیل دهنده بپردازیم. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که یک پنجره دو جداره یو پی وی سی حداقل برای مدت 10 سال برای شما باید کارایی داشته باشد از این رو انتخاب نوع یراق آلات مصرفی می تواند برای این 10 سال و آسایش شما بسیار حائز اهمیت باشد.
امروزه انواع مختلفی از یراق آلات درب و پنجره دوجداره مورد استفاده است که شما میتوانید به آسانی آن ها را انتخاب کرده و برای خود مورد استفاده قرار دهید. دقت داشته باشید که خرید این محصول، باید زیر نظر یک کارشناس در این زمینه انجام گیرد چرا که در غیر این صورت شما را دچار مشکل خواهد کرد. یراق آلات درب و پنجره دوجداره شامل بخش های مختلفی است که از جمله آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
یراق آلات درب و پنجره دوجداره upvc بحث اصلی کیفیت است . همانطور که همیشه در بازار داخلی مسئله به کارگیری یراق آلات در به بی کیفیت به قصد کاهش خرج های تولید و افزایش هوده آوری ، به انگیزه گران شدن ارز داشته است .
با گذشت زمان و پیشرفت روزافزون علم و دانش مهندسی، امروزه «یراق و یراق آلات» به ابزارهایی فلزی گفته می‌شود، که با ذوب کردن فلز و شکل گرفتن آن در قالب‌های مختلف ساخته و آبکاری می‌شوند. یراق آلات همیشه و همه جا در کنار ما هستند و برای آسان‌تر کردن کارهای ما ایجاد شده‌اند. البته ما معمولا توجه زیادی به آن‌ها نداشته‌ایم.
به طور کلی یراق آلات درب و پنجره دوجداره شامل یراق تک حالته، یراق دو حالته، یراق کشویی، یراق کشویی لغزشی نیمه اتوماتیک، یراق کشویی لغزشی تمام اتوماتیک و یراق تاشو است. این یراق آلات بسیار مستحکم هستند و در درجه بالایی از نظر ماندگاری متریال قرار دارند
-اسپانیولت: مهمترین تکه از یراق آلات در و پنجره دوجداره همان اسپانیولت است و عدم استفاده از آلیاژ مناسب و استاندارد در ساخت آن مایه از شغل افتادن چرخ دنده ها و افزایش خفگی بر روی دستگیره ها و همینگونه مایه عدم حرکت فنر اسپانیولت و برآیند اینکه باعث از کار افتادنِ در میگردد. در بازار دو نوع اسپانیولت موجود است که یگانه آلمانی و دیگری ترک است که نوع آلمانی آن به انگیزه دو زبانه بودن و شکل قارچی غلطک ها از امنیت بیشتری نسبت به نوع ترک آن برخوردار میباشد. شاید شما هم نام اسپانیولت را شنیده باشید چرا که از مهم ترین انواع یراق است.

دستگیره ها

به طور کلی دستگیره ها هم به نوعی یک واسطه به منظور جابه جایی لنگه درب یا پنجره هستند و هم اهرم حرکت مکانیزم یراق آلات می باشند. ذکر این نکته لازم است که دستگیره پنجره تک حالته با سیستم دوحالته تفاوتی ندارد.

یراق پنجره یو پی وی سی دوحالته:

یراق پنجره دوحالته که در اصطلاح فنی به نام TILT & TURN نیز نامیده می­ شود. این یراق بدلیل اینکه دارای دو محور چرخش می باشد به نام یراق دو حالته شناخته می ­شود. بدلیل طراحی خاص و مکانیزم های در نظر گرفته بیش از 70 الی 80 درصد محیط پیرامونی لنگه پنجره دارای اسپانیولت می ­باشد و با توجه به تعداد بیشتر پیم های در نظر گرفته شده، یراق دوحالته نسبت به یک یراق تک حالته از ضریب عایق و امنیتی بیشتری برخوردار است. قابلیت تحمل وزن بیشتر از سایر ویژگی های یراق دو حالته می ­باشد.

یراق پنجره کشویی :

در پنجره های کشویی برخلاف پنجره های لولایی حرکت لنگه به صورت چرخشی نبود و لنگه سوار بر چرخ ها یا غلتک های کشویی بر یک مسیر مستقیم به سمت چپ یا راست حرکت می کند. ضریب عایق در پنجره های کشویی به مراتب کمتر از پنجره های دوجداره با سیستم لولایی می باشد. در مقابل در پنجره های کشویی با توجه اینکه در حرکت خطی لنگه، بار خمشی وجود ندارد میتوان پنجره هایی با ابعاد بزرگتر به نسبت سیستم لولایی را ساخت.